Programy i projekty profilaktyczne realizowane w roku szkolnym 2020/2021 w Uszatku
W ramach naszej stałej współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Zawierciu, w tym roku szkolnym zrealizowaliśmy wspólnie program edukacyjny (antynikotynowy) "Czyste powietrze wokół nas".
Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest od 2008 roku. Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany jest przez nauczycieli, wychowawców przedszkolnych oraz przez przedstawicieli środowiska przedszkolnego i szkolnego. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.
Program ma za zadanie:
- Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
- Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
- Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
- Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
- Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.
W chwili obecnej jesteśmy w tracie realizacji dwóch projektów:
"Żywienie na wagę złota"
Celem programu jest:
- wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez odżywianie i propagowanie aktywności fizycznej,
- poprawa jakości żywienia dzieci i młodzieży w żłobkach, przedszkolach i szkołach,
- podniesienie świadomości rodziców w kwestii „odżywianie dzieci i ich aktywność fizyczna, a pozytywne skutki zdrowotne w przyszłości”.
oraz
" Szkoła czystych rąk"
Cel akcji:
Podniesienie poziomu wiedzy wśród dzieci przedszkolnych na temat zdrowego stylu życia poprzez promowanie właściwych nawyków higienicznych polegających na przestrzeganiu reguł higieny rąk w powiązaniu z prewencją zakażeń grypy.
W czerwcu będziemy realizowac akcję " Brązowo, ale czy zdrowo"
Celem akcji jest kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych ludzi, w tym dzieci, związanych z bezpieczeństwem korzystania z promieni słonecznych w okresie letnim. Akcja ma zwrócić szczególną uwagę na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z promieniowania ultrafioletowego (UV) przez dzieci i młodzież.
Jest to grupa wiekowa szczególnie narażona na szkodliwy wpływ promieniowania UV, gdyż skóra w okresie rozwojowym jest bardziej podatna na niekorzystne ich działanie. Nadmierna ekspozycja młodzieży na słońce, zwłaszcza sztuczne, może przyczynić się do powstania raka skóry w późniejszym wieku. Nowotwory skóry stanowią obecnie ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u ludzi i z powodu tylko jednej jego odmiany – czerniaka – co roku umiera na niego ok. 1,5 tys. osób.
Skutki nadmiernego opalania:
- przedwczesne starzenie się skóry
- nowotwory skóry
- przebarwienia
- nadprodukcja wolnych rodników, czyli reaktywnych form tlenu, które uszkadzają włókna kolagenowe
- osłabienie odporności
- rumień i oparzenie słoneczne
- reakcje alergiczne (tzw. fotouczulenie)